فوتبال دنیا

فوتبال بازیه خوب کردن با مهره های خوب نیست...بلکه،با مهره های بد،خوب بازی کردنه

فوتبال تحت تاثیر زلزله و سونامی ژاپن

فوتبال تحت تاثیر زلزله

لیگ قهرمانان آسیا از سه‌شنبه شب شروع می‌شود که طی آن تیم استقلال در عربستان به مصاف النصر می‌رود و سپاهان نیز در اصفهان میزبان الجزیره امارات است.
نمایندگان ایران از سه‌شنبه شب دومین هفته لیگ قهرمانان آسیا را آغاز می‌کنند.
به گزارش ایلنا هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا از سه‌شنبه شب شروع می‌شود که طی آن تیم استقلال در عربستان به مصاف النصر می‌رود و سپاهان نیز در اصفهان میزبان الجزیره امارات است. تیم سپاهان با پیروزی خارج از خانه در بازی اول مقابل الهلال، موفق‌ترین تیم ایران بود و در صورت پیروزی در بازی فرداشب جدی‌ترین مدعی گروه خود خواهد شد. استقلال اما در هفته اول عملکرد خوبی نداشت و در ورزشگاه آزادی مقابل السد متوقف شد به همین دلیل اگر از بازی فرداشب مقابل النصر ریاض نتیجه نگیرد در ادامه مسابقات با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.
در ادامه این مسابقات چهارشنبه شب نیز تیم پرسپولیس در ورزشگاه آزادی میزبان الوحده امارات است و ذوب‌آهن هم درریاض به مصاف الشباب می‌رود. تیم ذوب‌آهن در بازی اول خود در اصفهان تیم دسته دومی الامارات دوبی را به سختی برد اما پرسپولیس در عربستان شکست سنگینی مقابل الاتحاد متحمل شد تا نیاز مبرمی به پیروزی در بازی چهارشنبه داشته باشد.
نکته قابل توجه اینکه بازی‌های هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا تحت تاثیر زلزله شدید ژاپن برگزار می‌شود. این زلزله شدید ژاپن را به هم ریخته به طوری که کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت دو دیداری که قرار بود در این کشور برگزار شود را لغو و به زمان دیگری موکول کرد.
برنامه کامل بازی‌های هفته دوم:
سه‌شنبه 24 اسفند
گروه A:
سپاهان ایران – الجزیره امارات ساعت 19
الغرافه قطر – الهلال عربستان
گروه B :
النصر عربستان – استقلال ایران ساعت 21
السد قطر- پاختاکور ازبکستان
گروه E:
ملبورن ویکتوری استرالیا- جه‌جو یونایتد کره جنوبی
تیان‌جین تدای چین- گامبااوزاکای ژاپن
گروه F:
اف سی سئول کره جنوبی- هانگژو گرین تاون چین
بازی ناگویا گرامپوس ژاپن با العین امارات به دلیل زلزله لغو شد.
چهارشنبه 25 اسفند
گروه C :
بنیادکار ازبکستان-الاتحاد عربستان
پرسپولیس ایران-الوحده امارات ساعت 17:30
گروه D:
الامارات دوبی-الریان قطر
الشباب عربستان-ذوب‌آهن ساعت 20:30
گروه G:
شاندونگ چین-سرزو اوزاکا ژاپن
آرما اندونزی-جونبوک هیوندای کره‌جنوبی
گروهH:
سون ساوسونگ کره‌جنوبی-شانگهای شنهوا چین
بازی کاشیما آنتلرز-سیدنی استرالیا به دلیل زلزله لغو شد .

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم اسفند 1389ساعت 18:18  توسط سینا . م  | 

نتایج بازیهای لیگ دسته یک گیلان

رقابتهای فوتبال لیگ دسته یک گیلان در گروه شرق گیلان آغاز شد.در این دور در روز 17 اسفند تیمهای شهدای پهمدان و شهرداری رودسر به مصاف هم رفتند که در پایان تیم شهدای پهمدان با دو گل تیم رودسر را مغلوب کرد.
اما در روز بعد و در 18 اسفند تیم شهرداری چاف و چمخاله به مصاف تیم خوب آزادی لنگرود رفت.گفتنی است که این دو تیم از تیم های بسیار خوب این مسابقات هستند و امید زیادی به رسیدن به دور بعدی مسابقات بسته اند.این بازی بسیار پر فشار در نهایت با تک گل دقیقه 55 اشکان فرجود ، مهاجم بسیار جوان و گریز پا و آینده دار تیم شهرداری چاف و چمخاله به پایان رسید.
البته دو تیم موقعیت های زیاد گل زنی را در این بازی از دست دادند و این موضوع برخاسته از حساسیت بالا و فشار زیاد بازی بود.تیم آزادی با سرمریبگری رحمت فیضی مقدم بازیکن سالهای دور گیلان به این مسابقات پا گذاشته و از بازیکن با تجربه ای چون مرتضی ناصری بهره میبرد.اما تیم چاف با بهره گیری از بازیکنان جوان و با تجربه توانست تیم لنگرودی را مغلوب کند.
در ادامه این مسابقات فردا تیم شهرداری چاف و چمخاله به مصاف تیم رودسر خواهد رفت.
اسامی بازیکنان چاف در این بازی:
دروازه بان:جواد فقانی    مدافعان:هادی کیایی،علی راه انجام،مهرداد وفایی،محمد رحمانی
هافبک ها:بهنام محمدی،آرین شکری،مهرداد صفری،اسماعیل وفایی
مهاجمین :شهریار ناصح،اشکان فرجود
عکس تیم شهرداری چاف و چمخاله


عکس تیم مربیان تیم شهرداری چاف و چمخاله


سرمربی :سیاوش ناصح      مربیان:حمید ناصح و عباس آرزو
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم اسفند 1389ساعت 16:1  توسط سینا . م  | 

تاکتیک و استراتژی در فوتبال

 

تاکتیک در اصطلاح به آرایش برای حمله و استراتژی سبک و مکتب و طریقه ثابت و دائمی بازی یک تیم گفته می شود.

آنچه در تاکتیک مهم است ، ارزیابی دقیق از زمین، محیط ، نیروی بدنی و توان و تخصص تک تک بازیکنان خودی و تیم مقابل به وسیله پیاده کننده یا مربی و کاپیتان می باشد . مربی می بایست ضمن معتقد بودن با استقلال عمل هر بازیکن در مواقع حساس به وظیفه میدانی هر بازیکن توجه کرده و آنها را هدایت کند . استقلال عمل به موقع در بسیاری موارد کار ساز می باشد . همچنانکه مارادونا و دیگر ستار های بلامنازع فوتبالجهان در زمین بازی به واسطه این استقلال عمل گل های بسیاری به ثمر رساندند. البته باید توجه داشت که فوتبال ، شطرنج یا والیبال نیست که بازیکن وابسته به محل و مکان در زمین باشد بلکه عوامل پیش بینی نشده فراوانی در به ثمر رسیدن یک بازی دخالت دارد که مربی می بایست با قدرت فکری تا می تواند این عوامل را شناسایی کرده و از وقوع آنها پیشگیری کند .

از جمله موارد قابل پیشگیری می تواند موارد زیر باشد :

  • لباس : پوشش مناسب در شرایط جوی
  • کفش : کفش های مناسب از نظر طبی و شرایط جوی و فیزیولوژی ورزش .
  • نقطه ضعف بازیکنان : تعویض بازیکنان ضعیف
  • شرایط جوی : برقراری مسابقات در شرایط جوی مناسب
  • زمان : تعیین زمان مناسب برای برقراری ارتباط
  • مکان : تعیین مکان و استادیوم با تجهیزات مناسب
  • امکانات پزشکی و درمانی : برای مداوا و درمان بازیکنان مصدوم
  • بهداشت و تغذیه : تدارک بهداشت و تغذیه مناسب زیر نظر متخصصین امر و توجه به امر انرژی زایی و جبران ان
  • عوامل روانی و اجتماعی : توجه به مشکلات و مسائل شخصی و همگانی و اجتماعی ورزشکاران
  • عوامل تبلیغاتی و تشویقی


استراتژی اصطلاحا به مکتب و روش بازی اطلاق می شود . این موضوع چنان است که وقتی یک بازی را مشاهده می کنید می توانید بدون اینکه از تیم ها شناسایی کنید ، بگویید این روش بازی متعلق به تیم های برزیلی یا فلان تیم است یا این نوع بازی ، نوع بازی ایتالیایی ها ، اینتر میلان یا بایرن مونیخ می باشد . در استراتژی مربیان و دست اندرکاران کلان ورزشی مثل وزراء ورزش سازمان های تربیت بدنی و سیاست کلی و فرهنگ یک کشور سهم بسزایی دارند ، مثلا به دلیل این که کشور های سوسیالیستی سابق در امور نظامی تابع سیاست تدافعی بودند ، در نتیجه استراتژی آنها نیز مبتنی بر ارائه یک بازی تدافعی و برنامه ریزی در آن جهت و گل زدن به آن شیوه و بر عکس کشور هایی یا تیم هایی که سیاست تهاجمی دارند .

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اسفند 1389ساعت 15:57  توسط سینا . م  | 

راهیابی تیم فوتبال ساحلی ایران به جام جهانی

تيم ملي فوتبال ساحلي ايران راهي جام‌جهاني 2011 شد

تيم‌ملي فوتبال ساحلي ايران با برتري برابر امارات راهي مسابقات جام‌جهاني 2011 ايتاليا شد.


در ديدار رده بندي انتخابي جام جهاني فوتبال ساحلي ظهر امروز تيم‌هاي ملي فوتبال ايران و امارات برابر هم به ميدان رفتند که اين ديدار 6 بر 2 به سود ايران به پايان رسيد تا ملي‌پوشان کشورمان ضمن کسب مقام سومي راهي جام جهاني 2011 ايتاليا شوند.
گل هاي ايران را مسي‌گر و دارا هر کدام 2 گل و حسني و احمدزاده به ثمر رساندند.

تيم ملي ايران در مرحله نيمه‌نهايي با شکست برابر عمان، ميزبان مسابقات از رسيدن به فينال بازمانده بود.
ديدار فينال اين رقابت‌ها بين ژاپن و عمان از ساعت 16:30 به وقت تهران آغاز شده است.
اين 2 تيم پيش از اين با صعود به فینال جواز حضور در جام‌جهاني را کسب کرده بودند.
رقابت‌هاي انتخابي جام جهاني 2011 فوتبال ساحلي از 8 اسفند در شهر مسقط عمان آغاز شد و امروز با مشخص شدن تيم قهرمان به پايان مي‌رسيد.
جام جهاني 2011 تابستان سال آينده در ايتاليا برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم اسفند 1389ساعت 18:25  توسط سینا . م  | 

ابراهیموویچ به فکر خداحافطی از فوتبال است

ابراهيموويچ: به فكر خداحافظي از فوتبال هستم

مهاجم سوئدي ميلان گفت، مي‌خواهد در 33 سالگي کفش‌هايش را بياويزد.


 زلاتان ابراهيموويچ 29 ساله در اين رابطه به روزنامه ايتاليايي گاتزتا دلواسپورت گفت: فکر مي‌کنم در 33 سالگي به فوتبالم پايان بدهم و نمي‌خواهم آن قدر در فوتبال بمانم که در پايان خون بالا بياورم.

 ايبرا پس از پايان عمر فوتبالش به عنوان بازيکن مي‌خواهد از همسر و دو فرزندش مراقبت کند. او تا پايان فصل جاري به صورت قرضي در ميلان توپ خواهد زد. روسونري از امتياز به خدمت گرفتن دائمي مهاجم سال گذشته بارسلونا برخوردار است.

 مهاجم تيم ملي سوئد هم اکنون همراه با ميلان در جدول رقابت‌هاي سري A پيشتاز است.

 
 

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم اسفند 1389ساعت 18:23  توسط سینا . م  | 

رکورد اخراج در یک بازی فوتبال

اقدامي بي‌سابقه در دنياي فوتبال / داور آرژانتيني 36 بازيکن را اخراج کرد!

يک داور فوتبال در آرژانتين 22 بازيکن اصلي به اضافه بازيکنان ذخيره و کادر فني دو تيم را اخراج کرد.


 این اتفاق روز جمعه در بوئنس آیرس، مرکز آرژانتین، بین تیم های فوتبال "کلایپول" و ویکتوریانو" روی داد. بر پایه گزارش سان، دومینگو اسگانگا، مربی تیم فوتبال ویکتوریانو، گفت که پلیس وارد عمل شد و بازیکنان مهاجم را در رختکن زندانی کرد.

 در این دیدار پس از آنکه یکی از بازیکنان روی پای بازیکن دیگر تکل خشن رفت، نیمکت نشینان به حمایت از بازیکن صدمه دیده وارد زمین شدند و با ورود بازیکنان تیم حریف زمین مسابقه به محل زد و خورد تبدیل شد که داور پس از آرام شدن اوضاع به تمامی بازیکنان اصلی و ذخیره کارت قرمز نشان داد و سپس سوت پایان بازی را به صدا در آورد.

 "اسگانگا" که تیمش بازی را با نتیجه 2 بر صفر باخت، گفت:" آنها می خواستند مرا بکشند." این در حالی است که "سرخیو میسیلی"، سرمربی کلایپول، داور را متهم به زیاده روی کرد. وی گفت: بیشتر بازیکنان  تلاش می کردند تا مردم را از هم سوا کنند. داور در این صحنه گیج شده بود و در نتیجه همه را اخراج کرد.

 رکورد پیشین اخراج مربوط به یک بازی فوتبال در پاراگوئه در سال 1993 بود که طی آن 20 بازیکن از زمین اخراج شدند. این داور با اخراج 36 بازیکن نامش را در کتاب رکوردها به ثبت رساند.

 در رقابتهای فوتبال جام جهانی آفریقای جنوبی در مجموع 17 بازیکن از زمین اخراج شده بود که 9 بازیکن مستقیم و سایرین با دریافت کارت زرد دوم اخراج شدند.

 منبع  "خبرگزاری مهر"  

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم اسفند 1389ساعت 18:20  توسط سینا . م  | 

کوتاهترین راه پیروزی در فوتبال

                     کوتاهترین راه پیروزی

نقش تعیین کننده ضربات ایستگاهی در فوتبال مدرن

اگر شما یک بازیکن سرزن و بلند قد در تیم خود داشته باشید در حین تصاحب ضربه کرنر می توانید شادی کنید؛ دقیقا همان کاری که تیم چلسی با وجود (( جان تری )) انجام می دهد و یا اگر بازیکنی با قابلیتهای دیوید بکهام در تیم شما حضور داشته باشد باید در طول ۹۰ دقیقه همواره آرزو کنید که داور بازی ضربه ایستگاهی به سودتان اعلام کند. این روزها در فوتبال مدرن تفاوت میان تیمها در جریان بازی تنها با ضربات ایستگاهی نمایان می شود . در ادبیات فوتبال ضربات ایستگاهی را به اصطلاح ((موقعیت توپ مرده )) می شناسند.     

اما همین توپهای مرده حکم مرگ و زندگی را برای مربیان دارد. در فوتبال مدرن حفظ توپ ؛ حمله کردن به حریف و یا دفاع کردن از دروازه خودی دیگر مفهومی ندارد ؛ چون با یک ضربه ایستگاهی می توان نتیجه بازی را تعیین کرد. هر هفته نیمی از کلهای لیگ برتر انگلیس از ضربات ایستگاهی به دست می آید. با آن که در جریان تمرینات ؛ مربیان بارها در مورد بازیسازی از خط دفاعی و یا بهره ازتکنیک بازیکنان صحبت می کنند اما گل زدن در جریان بازی بسیار مشکل شده است. در فوتبال مدرن اغلب تیمها در برابر تیمه های تهاجمی آرایش کاملا دفاعی به خود می گیرند و در هر صحنه دو یا چند بازیکن در مقابل توپ قرار می گیرندبه همین دلیل گل زدن به چنین تیم هایی بسیار دشوار است. بسیاری از مربیان در فوتبال امروز تیم خود را برای استفاده از ضربات شروع مجدد در زمین آرایش می دهند.                        
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم اسفند 1389ساعت 19:37  توسط سینا . م  | 

ویژگی های بازیكنان فوتبال در زمین

دروازه بان

كیفیت های بدنی : اندازه و قدوقواره مناسب ـ چابكی ـ عكس العمل و سرعت انفجاری ـ مهارت های پرشی ـ انعطاف پذیری

كیفیت های تكنیكی مورد نیاز : دستانی مطمئن ـ تكنیك خوب روی خط دروازه و در هوا ـ مهارت در بازی با پا

كیفیت های تاكتیكی مورد نیاز : انتخاب در جایگیری حركات ـ تخمین زننده خوب ـ پخش و توزیع كننده خوب

كیفیت های ذهنی مورد نیاز : شخصیت ـ اعتماد به نفس ـ آرام و خونسرد ـ دارای تمركز-روحیه رهبری تیم

مدافعین كناری چپ و راست

كیفیت های بدنی :سرعت در استقامت ( هوازی و غیر هوازی )ـ سرعت انفجاری

كیفیت های تكنیكی مورد نیاز : تكنیك دفاعی ـ تكل كننده ـمهارت در دریافت توپ و كیفیت خوب در ارسال پاس ـ حركت با توپ-

كیفیت های تاكتیكی مورد نیاز :استقرار و جایگیری ـ زمان بندی عمل ـ شركت در بازی حمله ای ـ تطبیق پذیر بودن در حمله

كیفیت های ذهنی مورد نیاز :دارای روحیه تهاجمی و در گیری ـ بااراده و مصمم ـ اعتماد به نفس

     مدافعین مركزی

كیفیت های بدنی : قد ـ توان عضلانی و مهارت های پرشی ـ سرعت ـ تحرك و جنبش

كیفیت های تكنیكی مورد نیاز : قطع كننده و مانع ـ كنترل توپ در یك نبرد تن به تن ـ قدرت سرزدن ـ پاسهای بلند و كوتاه

كیفیت های تاكتیكی مورد نیاز : تخمین زدن ـ جایگیری ـ یارگیری ـ بازی پوشش و حمایت

كیفیت های ذهنی مورد نیاز : به صورت فطری رهبر باشدـ هدایت كننده ـ خونسرد و توانائی در آرام ماندن ـ مشوق

هافبك دفاعی

كیفیت های بدنی :استقامت ( هوازی ) ـ قدرت ـ تحرك و جنبش  

كیفیت های تكنیكی مورد نیاز : تكنیك دفاعی ـ پاس دادن ـ دریافت تو پ و كنترل ـ دریبل كردن توپ به كنار جهت توزیع آن به جلو زمین

كیفیت های تاكتیكی مورد نیاز : استقرار و جایگیری ـ تخمین زدن ـ پرش كردن

كیفیت های ذهنی مورد نیاز : كیفیت های فریب دادن ـ فروتن و افتاده ـ روحیه تعاون و همكاری ـ بااراده و مصمم

هافبكهای كناری راست و چپ

كیفیت های بدنی : استقامت ( هوازی و غیر هوازی )ـ سرعت

كیفیت های تكنیكی مورد نیاز : حركت كردن با توپ ـ دریبل كردن ـ سانتر كردن ـ شوت زدن

كیفیت های تاكتیكی مورد نیاز : برگشت برای دفاع كردن ـ شركت در حمله ـ پرس كردن ـ شركت در درگیری ها و پیروزی در آن

كیفیت های ذهنی مورد نیاز : دارای روحیه بخشنده ـ بااراده و مصمم ـ دارای تمركز ـ میل و اراده در پذیرش ریسك

مهاجمین

كیفیت های بدنی : توان (در درگیری ها ) ـ سرعت ـ سرزندگی ـ چابكی

كیفیت های تكنیكی مورد نیاز : تمام كنندگی ـ كنترل توپ ـ قدرت سرزنی ـ دریبل كردن و فریب دادن

كیفیت های تاكتیكی مورد نیاز : حركات و تحرك مداوم ـ تغییر مكان دادن ـ دویدن به فضا ـ زمان بندی در عمل

كیفیت های ذهنی مورد نیاز : خودخواه و خود پسند ـ فرصت طلب ـ حیله گر ـ ثابت قدم

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم اسفند 1389ساعت 19:33  توسط سینا . م  | 

چگونه ضربه پنالتی مهار کنیم؟

پنالتی جریمه ای برای نوعی قانون شكنی است كه بر طبق آن برای لحظاتی ورزش گروهی فوتبال به ورزش انفرادی تبدیل می شود. لحظاتی از رویارویی حداقل ده تماشگر از هر دو طرف . پنالتی معمولا با اعتراض همراه است اما رویا و امید خلق می كند و نهایتا ثمره ان شادی برای یك طرف و افسوس برای طرف دیگر است. در جریان پنالتی زدن دو بازیكن با هدف فریب و شكست یكدیگر بطور مستقیم رودروقرار می گیرند. تمام امتیازها به نفع كسی است كه ضربه را می زند و دیگری وظیفه اش مهار توپ است و امتیازی برای از دست دادن ندارد. یك پنالتی كه با قدرت و هدف گیری كامل زده شود غیر قابل مهار است.

مهمترین نكاتی كه دروازه بان باید بدان توجه داشته باشد

1 ـ دروازه بان باید به زانوی پای تكیه گاه پنالتی زن دقت كند چرا كه از این طریق می توان مسیر توپ را حدس زد.

2 ـ فشار روانی : بازیكنی كه پنالتی می زند احساس مسئولیتی سنگین و در عین حال ترس از اشتباه را در خود دارد.

3 ـ حداكثر خودداری : دروازه بان نباید تا آخرین لحظه ممكن حركت كند تا عامل ایجاد تردید و اشتباه حریف شود.

4 ـ دقت به نگاه پنالتی زن : اگر پنالتی زن تنها به یك سوی دروازه خیره شده است به احتمال بسیار زیاد در جهت مخالف آن ضربه خواهد زد.

5 ـ شناخت از حریف : این امر كمك می كند تا دروازه بان با چگونگی شیوه پنالتی زدن بازیكن مقابل آشنا و امكان بیشتری برای مهار توپ داشته باشد.

6 ـ فریب : یكی از حقه هایی كه برخی دروازه بانها از آن استفاده می كنند آن است كه اندكی مایل به یك سمت دروازه می ایستند. پنالتی زن با مشاهده فضای باز در طرف دیگر معمولا به همان سمت شلیك می كند و درواز ه بان نیز آمادگی بیشتری دارد.

7- در مورد بازیکنان چپ پا میتوان به این نکته اشاره کرد که معمولا این بازیکنان پنالتی های خود را به سمت راست دروازه بان میزنند واین یک فرضیه نسبتا درست است و دروازه بانان میتوانند روی این مسئله حساب ویژه ای باز کنند.

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم اسفند 1389ساعت 19:27  توسط سینا . م  | 

دانش فوتبال خود را بالا ببرید

آمادگی تیم قبل از مسابقه

* در ارتباط با آماده سازی قبل از مسابقات ، بین دو مكتب فكری موجود توافق لازم را معمول دارید.به عبارت دیگر برای بهبود و اصلاح بازی تیم و آماده كردن بازیكنان برای مقابله با نقط قوت حریف ، زمان كافی اختصاص دهید.

* در مورد تاكتیك های شروع مجدد تیم حریف ، توجه لازم را به عمل آورید. گزارش اطلاعاتی باید شامل جزئیات مربوط به ضربه های كرنر حریف ، ضربه های آزاد تیم ، ضربه های آزاد حریف ، پرتاب اوت و ضربه های پنالتی باشد.

* در مورد شرایط كلی مسابقه فكر كرده و اقدامات لازم را به عمل آورید.زمین ( ابعاد ، سطح زمین ، جهت غالب وزش باد ، نور خورشید ، نزدیك بودن تماشاچیان و موارد دیگر را مورد توجه قرار دهید.

* در تمرینات قبل از مسابقات برای خنثی سازی نقاط حریف اقدام كرده ضمن این كه تغییرات اندكی در شیوه و سبك بازی تیم ایجاد كنید.

* هر گونه تغییر یا اصلاح در تركیب تیمی یا شیوه بازی تیم ، در تمرینات باید مرورو به مرحله اجراء در آید.

* بخشی از زمان تمرینات قبل از مسابقات برای اصلاح و بهبود تاكتیك های شروع مجدد بازی بر اساس شناخت حاصل از نقاط ضعف حریف اختصاص داده شود.

شناخت تیم اصلی خود

موقعی كه تصمیم می گیریم شناختی راجع به تیم اصلی داشته باشیم باید موارد زیر را رعایت كنیم

1 ـ موفقیت را باورداشته و با درایت كامل برای پیروزی نفرات اصلی را آماده كنیم.

2 ـ بازیكنانی كه با افت ناگهانی مواجه شدند را با تمرینات تنفسی ( هوازی ) آماده سازیم و باور داشته باشیم كه بازیكنانی كه خود را در شرایط تیم اصلی می بینند نمی توانند خوب بازی كنند.

3 ـ تعویض های بی جا ، بیمورد و بی رحمانه تولیید ناامنی می كند و یا اینكه بازیكنی به مدت طولانی مشغول گرم كردن و حركات كششی باشد نمی تواند نمایش قدرتمندی را نشان بدهد.

4 ـ قرار گرفتن تیم اصلی برای روز مسابقه بستگی دارد به تاكتیك مخصوص در مقابل حریف مخصوص

5 ـ نمایش توانائی های یك بازیكن و میزان انگیزش های بالای او می تواند تاثیر گذار در قرار گرفتن در تیم اصلی باشد برای بازیكن تنبل و كند در تمرینات باید با تمرینات روحی و روانی ـ سرعتی و عكس االعملی بتواند در روز مسابقه كم نیاورد.

6 ـ تعویض بازیكنان كلیدی به خاطر آسیب دیدگی یا بیماری است.در آخر اینكه این تجزیه و تحلیل شخص مربی است كه همه فاكتورهای لازم را می داند وبا جمع آوری و ارزیابی آنها برای انتخاب نفرات اصلی تیم مورد علاقه خود به تنهائی تصمیم گرفته و انجام می دهد.  

سیر تمرینات آماده سازی در فوتبال

مراحل پیشرفت تمرین را از ساده و از یك نفره به چند نفره و تیمی سیر تمرین می گویند.یكی از موفقترین روشهای تدریس و آموختن مهارت به نظر متخصصین آموختن به روش استقرائی می باشد. معنی و مفهوم كلی در این روش عبارت از این است كه از نمونه های جزئی به مفهوم كلی و از مجموع حركاتی كوچك به كل حركت یا مهارت و یا تاكتیك پی برده می شود و به آن دست می یبایم.لازمه حركت بر اساس جدول سری تمرینات كه انطباقی منطقی با روش استقرائی دارد به این ترتیب عملی می گردد كه ابتدا یك حركت را به اجزاء بسیار كوچك تقسیم نموده بطوری كه این اجزاء هر كدام یك قسمت از كل تمرین مورد نظر را تشكیل دهند بدون اینكه تغییری در اساس و بنیاد تمرین اصلی داده شود سپس اجزاء را اموزش داده و پس از تمرین كافی بر روی هریك از آنها تمرین اصلی را انجام می دهیم.

بعنوان مثال اگر هدف تمرینی شما روی دروازه سانتر بلند ، سر زدن سانتر فوروارد در نقطه پنالتی و حركت هافبك وسط برای زدن شوت است ، این برنامه را بایستی در یك دوره دوماهه و یا كمتر از ساده به مشكل و ابتدا با افراد كم سپس با افراد بیشتر تنظیم نمائید. در مرحله اول بایستی كل تاكتیك را به حركات اصلی تقسیم نمود. در این تاكتیك سه حركت اصلی وجود دارد :

1 ـ سانتر كردن

2 ـ سرزدن

3 ـ شوت زدن

فرق بین دفاع منطقه ای و فردی
دفاع منطقه ای

* موقعیت بازیكن و جهت گیری او بستگی به موقعیت توپ دارد

* تیم مدافع بازیكنان بیشتری اطراف توپ دارد و باعث می شود پرسینگ به راحتی انجام شده و راه حل مناسبی انتخاب شود

* پس از اینكه تیم مدافع مالكیت توپ را بدست آورد مالكیت آن را حفظ می كنند زیرا به صورت گروهی و فشرده كنار هم هستند و می توانند به خوبی به توزیع آن در مناطق مختلف بپردازند

* امكان تغییر جا برای حریف گیرها مستلزم عكس العمل سریع و زمانی برای تنظیم دوباره است

* برای تیم مدافع به هم ریختن بازی حریف و كاهش سرعت بازی راحت تر است

* دفاع منطقه ای نیاز به مسئولیت پذیری گروهی ، فداركاری و تمركز بسیار دارد

* این نوع بازی باعث رشد خلاقیت ها ، اطمینان و سهولت در انتقال به وضعیت دیگر می شود

* امنیت بیشتری برای كل تیم به عنوان یك واحد به همراه می آورد

* اجازه می دهد كه تیم با تركیب خطی با راحتی بیشتری بازی كند و شرایط استفاده از تله آفساید و پرسینگ را فراهم می كند

* دفاع منطقه ای نیاز به قدرت بالا در بخشی از تیم به عنوان یك گروه دارد.

دفاع فردی

* موقعیت بازیكن و جایگیری او بستگی به مكان حریف مستقیم دارد

* ابتكار عمل در دست حریف است

* تماس و ارتباط بین خطوط به سختی برقرار می شود

* فشردگی كمتر ، فاصله بیشتر و شانس تیمی كمتر باعث می شود حریف فضای بیشتری را تصاحب كرده و بتواند در عرض و عمق به راحتی بازی كند

* رفتار بازیكنان غیر تیمی و بیشتری انفرادی است

* این نوع بازی نیاز به ارتباط ، شجاعت ، نبرد تن به تن و مسئولیت پذیری فردی دارد

* دفاع فردی همچنین دربرگیرنده ریسك و پذیرش خطر زیادی است

* استفاده از تله آفساید پرسینگ را محدود می سازد

* دفاع فردی نیاز بسیار به توانمندیهای فردی بازیكنان دارد

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم اسفند 1389ساعت 19:17  توسط سینا . م  | 

دفاع 4 نفره یا 3 نفره

همه گزارش‌گرها در یک سطح هستند
علیفر: حاضرم ثابت کنم که کاپلو و فرگوسن اشتباه می‌کنند!

خبرگزاری فوتبال ایران- علیرضا علیفر یکی از گزارشگران نسبتا قدیمی فوتبال است که معمولا نسبت به گزارشگرانی مثل عادل فردوسی پور، جواد خیابانی، مزدک میزایی و پیمان یوسفی کمتر بازی های فوتبال را گزارش می‌کند. او معمولا ماموریت گزارش بازی‌های نه چندان حساس را بر عهده دارد ولی نسبت به این موضوع معترض نیست.

علیفر در خصوص این موضوع به خبرگزاری فوتبال ایران می‌گوید: «انتخاب گزارشگران برای گزارش بازی‌ها به تصمیم مسئولان بر می‌گردد و هر چیزی که آنها بگویند را قبول می‌کنم. من نسبت به این موضوع اعتراضی ندارم و کارم را انجام می‌دهم. از زمانی که شبکه سوم سیما هم تاسیس شد بازی‌های فوتبال را در این شبکه گزارش کردم منتهی نسبت به این موضوع که برای گزارش‌کردن کدام بازی‌ها انتخاب شوم حساسیتی ندارم.»

علیفر در پاسخ به این سئوال که فکر نمی‌کنید که کم گزارش کردن شما به این دلیل باشد که نسبت به دیگر گزارشگران ضعیف تر هستید می‌گوید: «این کار هم مثل خیلی از کارهای دیگر طرفداران خاص خودش را دارد. به عنوان مثال خیلی‌ها یک هنرپیشه را دوست دارند و خیلی‌های دیگر هم به هنرپیشه دیگر علاقه دارند. من معتقدم که فردوسی‌پور خیابانی، میرزایی، یوسفی و خودم در یک سطح قرار داریم و بقیه گزارشگران در سطح پایین‌تری هستند.» او در پاسخ به این سئوال که قبول دارید فردوسی پور بهترین و محبوب‌ترین گزارشگر فوتبال است تاکید می‌کند:‌ «عادل گزارشگر خوبی است و من معتقدم که او محبوب‌ترین گزارشگر است. ولی فراموش نکنید که همه گزارشگران به اندازه خود نقص دارند. به نظر من هیچ گزارشگری بی نقص نیست. در ضمن باز هم می‌گویم که ما پنج نفر در یک سطح هستیم و فقط صداها و نحوه گزارشمان فرق می‌کند.»

علیفر معمولا در گزارش‌های خود از سیستم‌هایی که با چهار دفاع شکل می‌گیرد به شکلی وحشتناک انتقاد می‌کند و مخالف استفاده از سیستم چهار دفاعه است. او در جملات تعجب‌آور در این زمینه می‌گوید: «استفاده از چهار دفاع فوتبال را به نابودی کشیده است. البته بعضی‌ها می‌خواهند بگویند که همه دنیا از این سیستم استفاده می‌کنند که البته این دلیل خنده‌داری است و معتقدم استفاده از دفاع چهارنفره اشتباه است.» علیفر در پاسخ به این سئوال که آیا مربیان بزرگی مثل فرگوسن کاپلو مورینیو و... که از سیستم چهاردفاعه استفاده می کنند  مرتکب اشتباه شده اند می‌گوید:‌«بله آنها اشتباه می‌کنند. می‌دانم که امکان ندارد با آنها رودررو صحبت کنم ولی اگر شرایط فراهم بود حاضر بودم با فرگوسن و کاپلو مناظره کنم تا ثابت کنم که آنها اشتباه می‌کنند. البته در این مناظره باید داوران بی‌طرف که نه طرفدار استفاده از سیستم چهاردفاعه و نه طرفدار استفاده از سیستم سه دفاعه هستند حضور داشته باشند و به صورت عادلانه رای بدهند. در اصول دفاعی، پوشش و عمق دادن قسمت اصلی کار است و همه می‌دانند که این موضوع در استفاده از سیستم سه دفاعه رعایت می‌شود. شما می‌بینید که امیرقلعه‌نویی با استفاده از این سیستم در فوتبال ایران موفق می‌شود در حالی که از لحاظ فنی هیچ تفاوت یا برتری خاصی نسبت به دیگر مربیان ندارد. »
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم اسفند 1389ساعت 19:9  توسط سینا . م  | 

سهمیه بندی جدید لیگ قهرمانان اروپا

آلمان قدرت سوم فوتبال اروپا

هفته گذشته مقامات ليگ فوتبال آلمان (DFL) اعلام کردند که در فصل 13-2012 بوندسليگا چهار سهميه در ليگ قهرمانان اروپا خواهد داشت. بر اساس رده بندي فدراسيون فوتبال اروپا که پس از ديدارهاي هفته گذشته در اروپا منتشر شد آلمان از ايتاليا پيشي گرفته است.


     لیگ حرفه ای آلمان (بوندسلیگا) در بیانیه ای رسمی اعلام کرد: "پس از یازده سال بوندسلیگا توانست چهارمین سهمیه را در لیگ قهرمانان اروپا به دست آورد."  در ادامه این بیانیه آمده است " در رقابتهای اروپایی هفته گذشته دو تیم بایرن مونیخ و بایرلورکوزن هر دو پیروز از زمین خارج شدند در حالی که ناپولی از دور مسابقات حذف شد."
 
آمارها نشان می دهد باشگاههای آلمانی تاکنون 68103 امتیاز به دست آورده اند که این رقم 8122 امتیاز بیشتر از 59981 امتیازی است که تیمهای سری آ ایتالیا در رقابتهای اروپایی این فصل به دست آورده اند.  به این ترتیب ایتالیا جایگاه سومی خود را در رده بندی یوفا به آلمان واگذار کرده است.

   

شکست ناپولی از ویارئال در مرحله یک شانزدهم لیگ اروپا و شکست خانگی میلان، رم و اینتر در لیگ قهرمانان وضعیت نزولی سری آ را در رده بندی یوفا موجب شده است.‌ لوچیانو موگی، مدیرعامل سابق یوونتوس،‌ تیم اینتر را مقصر اصلی از دست رفتن سهمیه چهارم ایتالیا در لیگ قهرمانان فصل 13-2012 دانست.
 
بدین ترتیب سری آ ایتالیا دو سهمیه در مرحله گروهی و یک سهمیه در مرحله مقدماتی  لیگ قهرمانان خواهد داشت.
 

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم اسفند 1389ساعت 18:44  توسط سینا . م  | 

رايان گيگز چگونه اسطوره منچستريونايتد شد؟

اين بازيکن ولزي بيش از بيست سال پيش اولين بازي خود براي منچستريونايتد را انجام داد.


  رایان گیگز، بازیکن کهنه‌کار منچستریونایتد بیستمین سالگرد حضورش در میادین به عنوان بازیکنی حرفه‌ای را جشن گرفت.

این هافبک 37 ساله در این دوران رکورد‌های پرشماری را شکست و افتخارات بسیاری در دوران طلایی یونایتد کسب کرد. او تنها بازیکنی است که در تمامی تیم‌های قهرمان سر الکس فرگوسن بازی کرده است.

او با 863 بازی، 158 گل، دو قهرمانی لیگ قهرمانان، 11 قهرمانی لیگ، چهار جام حذفی، چهار جام اتحادیه، چهار کامیونیتی شیلد، یک سوپرجام اروپا، یک جام بین قاره‌ای و یک جام باشگاه‌های جهان، یکی از موفق‌ترین فوتبالیست‌های دوران مدرن است.

 به مناسبت گذشتن 20 سال از اولین بازی حرفه‌ای گیگز، تصاویری از این دوران را منتشر می‌کند که یادآور خاطرات نقاط اوج دوران بازی اوست. این تصاویر نشان می‌دهند که او چگونه اسطوره شد.

 

1991

در بازی مقابل کریستال پالاس، در اولین فصل حضور در یونایتد

گیگز اولین بازی‌اش برای منچستریونایتد را در 2 مارس 1991 انجام داد، در دیدار مقابل اورتون در اولد ترافورد. پس از مصدومیت دنیس اروین، مدافع کناری منچستریونایتد او به جایش به میدان رفت. تافی‌ها البته در آن دیدار دو بر صفر منچستریونایتد را بردند.

 یک سال پس از اولین قهرمانی، گیگز جام را پس از قهرمانی دوگانه در فصل 94-1993 بالای سر می‌برد

در فصل 93-1992 بود که این بال چپ به فرگوسن کمک کرد اولین دوره مسابقات لیگ برتر را فتح کند. لیگ انگلیس برای اولین بار بود که به این صورت برگزار می‌شد. این پایانی بود بر 26 سال انتظار یونایتد برای فتح لیگ. این بازیکن ولزی همچنین برای دومین سال پیاپی جایزه بهترین بازیکن جوان PFA (اتحادیه بازیکنان حرفه‌ای) را به دست آورد. این رکورد را تنها رابی فاولر و وین رونی کسب کرده‌اند و کسی عملکرد بهتری نداشته است.

یک سال بعد، او باشگاه را به اوجی تازه برد و یونایتد توانست در لیگ و جام حذفی قهرمان شود.

گیگز به زدن گل‌های خاطره‌انگیز مشهور است. او در سال 1993 به کویینز پارک رنجرز، در سال 1995 به اورتون و در سال 1996 به کاونتری گل‌هایی رویایی زد. اما یکی از زیباترین گل‌های او، نه تنها در آن فصل که در کل تاریخ جام حذفی، مقابل آرسنال در سال 1999 به ثمر رسید.

یونایتد در بازی تکراری با آرسنال در اکثر دقایق دیدار تیم برتر بود، اما اخراج روی کین و آمدن مارک اوورمارس کفه ترازو را به سود توپچی‌ها سنگین کرده بود. گل‌های دیوید بکام و دنیس برکمپ بازی را به تساوی یک بر یک کشانده بود و چون بازی قبلی دو تیم هم مساوی شده بود و این بازی تکرار آن بود، کار به وقت اضافی کشید. در نیمه دوم وقت‌های اضافی، این بازیکن ولزی گلی استثنایی زد. او که در 25 سالگی به بلوغ فوتبالی خود رسیده بود، پاس بد پاتریک ویه‌را را گرفت، 50 متر دوید و تمامی خط دفاعی آرسنال را جا گذاشت – یعنی تونی آدامز، لی دیکسون و مارتین کیون را – و سپس توپ را به دروازه دیوید سیمن کوبید.

شادی پس از گل او سال‌های سال فراموش نخواهد شد.

این هافبک عضو تیمی بود که یکی از جذاب‌ترین فینال‌های لیگ قهرمانان را رقم زد.

بازی نهایی در نوکمپ بین بایرن مونیخ و منچستریونایتد برگزار شد. تیم آلمانی با ضربه ایستگاهی ماریو باسلر در اوایل دیدار پیش افتاد.

بازی با همین نتیجه به وقت‌های تلف‌شده رسید و امید یونایتد از دست رفته به نظر می‌رسید. اما روی پاس گیگز بود که تدی شرینگهام گل تساوی را زد. این گل به روند یونایتد شتاب داد و آنها دو دقیقه بعد با ضربه اوله‌گونار سولشایر گل دوم را هم زدند و بزرگ‌ترین رقابت باشگاهی دنیا را فتح کردند.

 دستیابی به رکورد بابی چارلتون در زمینه تعداد بازی برای یونایتد

سر بابی چارلتون و جرج بست رایان گیگز را به عنوان بازیکن جوان محبوب خود انتخاب کرده بودند. سال‌ها گذشت و مشخص شد اعتقاد آنها به گیگز اشتباه نبوده است. او در سال‌هایی که با پیراهن سرخ گذراند، تعداد بسیاری بازی برای این تیم انجام داد. هنگامی که در فینال لیگ قهرمانان 2008 به جای پل اسکولز به میدان رفت، رکورد بابی چارلتون در زمینه حضور با پیراهن یونایتد را شکست. آن بازی مشهور با چلسی 759 امین بازی او در این تیم بود.

 گیگز که در دقیقه 87 بازی مقابل چلسی به میدان رفت، کمک کرد که تیمش چلسی را در ضربات پنالتی شکست دهد. یونایتد در این ضربات شش بر پنج پیروز شد.

 گیگز به رکورد 535 بازی گری اسپید در لیگ برتر هم رسید

گیگز در 5 دسامبر 2009، با بازی مقابل وستهم به رکورد بازی گری اسپید، هم‌وطن ولزی‌اش در لیگ برتر رسید. این بازی شماره 535 برای او بود. این رکورد یک هفته بعد با بازی شماره 536 او مقابل استون ویلا، به طور اختصاصی به گیگز رسید.

 رکورد گل‌زنی در تمامی فصول لیگ برتر

در 16 آگوست 2010 بود که گیگز سومین گل تیمش در جریان پیروزی سه بر صفر مقابل نیوکاسل را زد. این گل باعث شد او به رکورد جالبی برسد: گل‌زنی در تمامی دوره‌های لیگ برتر، از آغاز آن در سال 1992.

 تنها بازیکن یونایتد که در تمامی 11 قهرمانی این تیم در لیگ برتر حضور داشته

گیگز تنها بازیکن منچستریونایتد است که در تمامی تیم‌هایی که تحت هدایت سر الکس فرگوسن فاتح لیگ برتر شده‌اند حضور داشته است.


+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم اسفند 1389ساعت 18:39  توسط سینا . م  | 

استقلال - السد قطر

همانطور که پیش بینی کرده بودم استقلال در مسابقات باشگاه های آسیا از خط دفاعی خودش ضربه خورد.کندی دو مدافع آخر تیم استقلال کار دست این تیم دادو در دقایق پایانی بازی با السد قطر گل تساویرو دریافت کرد.استقلال در این بازی دو نیمه متفاوت داشت.نیمه اول یک بازی خوب و روان که مالکیت توپ رو در اختیار داشت و با این کار به دروازه السد نزدیک میشد و خطر ایجاد میکرد.ولی در نیمه دوم تیم السد با تعویضای خوبی که انجام داد نیمه زمین رو کاملا از استقلال گرفت و تونست از چند موقعیتی که گیرش اومد بالاخره یک موقعیت رو به گل تبدیل کنه.

در این بازی هم میتوان به ترس مربیان ایرانی اشاره کرد.ما که از نزدیک این بازیرو تماشا میکردیم وقتی که استقلال یک هیچ جلو بود هر لحظه احساس میکردیم که استقلال گل مساوی رو میخوره چون تیم به لاک دفاعی رفته بود و هیچ برنامه ای برای ضد حمله نداشت.

خط دفاعی استقلال مثل همیشه متزلزل بود باز هم امیرآبادی در دفاع چپ بازی کرد در حالی که در اون پست استقلال یک چپ پای کلاسیک به نام جواد شیرزاد رو در اختیار دارهودر دفاع راست هم که پژمان منتظری بود که با نفوذهای بی تاثیر و سانترهای فوق العاده بدش اعصاب تماشاگران داخل ورزشگاه و پای تلویزیون رو کاملا به هم ریخته بود.به قول مزدک میرزایی که در این بازی گفت که منتظری باید ساعتها وساعتها برای سانترهاش وقت بزاره.

نقطه قوت استقلال باز هم خط میانی این تیم اون هم در نیمه اول بود،جایی که آشوبی و دسوزا و مبعلی بازی میکردند.من نمیدونم وقتی یک تیم دو بازیکن مثل مجتبی جباری و مبعلی داره چرا یکیشون باید رو نیمکت ذخیره ها بشینه.چه اتفاقی میخواد بیفته که اینقدر ازش میترسید آقای مظلومی.وقتی تیم نیاز به برد داره مسلما باید سیستم تیم کمی هجومی تر باشه.

اسماعیل شریفات هم که در اوج آمادگیه در این بازی در تعجب همگان روی نیمکت بود و آرش برهانی از ابتدا بازی کرد که هیچ تاثیر مثبتی برای استقلال نداشت.سید صالحی هم میتونست زودتر تعویض بشه و هوار ملا محمد به جاش به بازی بیاد نه هوار به جای مبعلی که داشت خوب بازی میکرد و جباری هم جای دسوزا رو میگرفت و با این ترکیب هجومی مطمئناً به نتیجه میرسید چون خط دفاعی تیم السد آنچنان مستحکم نبود که بتونه جلوی حملات استقلال دوام بیاره و چون استقلال در نیمه دوم نخواست که روی دروازه السد فشار بیاره السد تونست که تیم خودشو به نیمه زمین استقلال بیاره و با این کار به نتیجه هم رسید.

با این خط دفاعی استقلال نمیتونه در جام باشگاههای آسیا به نتیجه برسه.استقلال باید وقتی به گل میرسه یه برنامه ای برای ضد حمله داشته باشه با داشتن بازیکنانی مثل شریفات و مجیدی و برهانی مثلث خطرناکی رو در ضد حمله میشه تشکیل داد که این امر میتونست میسر باشه با پاسهای جباری و مبعلی ولی حیف که ما از فقر مربیگری رنج میبریم و نمیدونم تا کی باید چوب ضعف مربیانمونو بخوریم...اووووووووف

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم اسفند 1389ساعت 19:52  توسط سینا . م  | 

لیگ دسته یک گیلان

بازیهای این هفته لیگ گیلان لغو و به هفته بعد موکول شد

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم اسفند 1389ساعت 19:13  توسط سینا . م  | 

استارت بازیهای لیگ دسته یک گیلان

بالاخره قرعه گشی مسابقات لیگ دسته یک گیلان به انجام رسید.این مسابقات با شرکت 12 تیم شروع میشود. تیم ها از نقاط مختلف گیلان در 3 گروه 4 تیمی قرار گرفتند که در هر گروه بازیها به صورت متمرکز به انجام میرسد.تیم شهرداری چاف و چمخاله در این دوره با تیمهای آزادی لنگرود، شهرداری رودسر و شهدای پهمدان همگروه شده است.بازیهای این گروه در زمین ورزشی شهدای چاف (زمین اختصاصی تیم شهرداری چاف و چمخاله) برگزار می گردد و این موضوع میتواند یک امتیاز مثبت برای برای این تیم به حساب آید.

در تاریخ 89/12/06 ناظران هیئت فوتبال استان گیلان برای بازدید امکانات زمین شهدای چاف به چاف آمدند و اذعان داشتند که مشکلی برای برگزاری مسابقات در این زمین وجود ندارد.

این تیم از حمایت همه جانبه تماشاگران متعصب چافی نیز بهره خواهد برد و این تماشاگران میتوانند با تشویق تیم خود آنها را به سوپر لیگ گیلان سوق دهند.

از هر گروه این دوره از مسابقات دو تیم به مرحله بعد راه می یابند که ما امید واریم تیم شهرداری چاف و چمخاله نیز یکی از این تیم ها باشد.این تیم در شرایط نسبتاً خوبی از لحاظ فنی و روحی قرار دارد و همه چیز آماده است تا مردم چاف دوباره فوتبال قدیم چاف را بیاد بیاورند واز آن لذت ببرند.در ضمن این تیم با جذب علی راه انجام (بازیکن سابق تیم شهرداری لاهیجان که سابقه بازی در لیگ دسته دوم کشوری را دارد )نیز خط دفاعی خود را مستحکم تر کرده است.

بازیها از تاریخ 10 اسفند آغاز میشود.در این روز تیم شهرداری رودسر به مصاف تیم شهرداری پهمدان میرود و در تاریخ 11 اسفند تیم شهرداری چاف و چمخاله و آزادی لنگرود رودرروی هم صف آرایی خواهند کرد.

به امید موفقیت بازیکنان و مربیان ومدیران تیم شهرداری چاف و چمخاله که به کمک شهردار چاف و چمخاله زحمات زیادی برای این تیم کشیده اند.

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم اسفند 1389ساعت 16:11  توسط سینا . م  | 

تاکتیک در فوتبال

تاکتیک به معنای کار گروهی است ، اما در حال حاضر در دنیای فوتبال بویژه فوتبال سطح اول دنیا تا برنامه ای در معرض تمرین و هماهنگی بالای تیمی قرار نگرفته باشد و از آن در جهت اعتلای اهداف واقعی در فوتبال استفاده نشده باشد ، نام تاکتیک نمی دهند.

به عقیده تمامی کارشناسان ، تاکتیک با هوش بازیکنان رابطه مستقیم دارد و بازیکنان دارای ضریب هوشی پایین ، اصول تاکتیکی را به خوبی فرا نمی گیرند. مسئله دیگر که با تاکتیک رابطه مستقیم دارد ، تمرین تیمی است. هیچ تیم فوتبالی و هیچ بازیکنی را نمی توان یافت که بدون تمرینات طولانی و مداوم اصول تاکتیکی را فراگرفته باشد.


با یک نگاه ساده به بازیها می توان فهمید که نیاز به آشنایی با تاکتیکها و استفاده صحیح از این اصول با فوتبال آمیخته است و این آمیختگی چنان است که بدون آن پیروزی و ارائه فوتبال زیبا شدنی نیست.


به لحاظ فنی تاکتیکها به دسته کلی تقسیم می شوند :


تاکتیکهای فردی


تاکتیکهای تیمی


تاکتیکهای ایستگاهی

تاکتیکهای فردی


تاکتیکهای فردی به برنامه هایی اطلاق می شود که بازیکن به تنهایی در جهت رسیدن به هدف و بطور مشخص و سازماندهی شده از این برنامه ها استفاده می نماید. بر اساس اطلاعات فیفا تاکتیکهای فردی در ده دستور جای می گیرند:


هر بازیکنی که صاحب توپ می شود ، یک حمله جدید آغاز می شود.


هر بازیکنی که توپ را از دست می دهد باید دفاع کند ( حتی اگر توپ در منطقه حریف باشد. ).


بازیکن نباید اجازه دهد که توپ از کنار وی عبور نماید ، در صورتی که می تواند آن را تصاحب کند.


به خاطر حمایت از بازیکن هم دسته باید پاس مورد حمایت قرار گیرد.


برای دریافت ، بازیکن باید به استقبال توپ برود تا مدافع حریف فرصت قطع کردن توپ را پیدا نکند.


بازیکن با استفاده از فراست و زیرکی به موقع از دریبلینگ استفاده نموده و برای خود فضا ایجاد می کند و به فضای ایجاد شده می رود.


بازیکن نباید اجازه بدهد توپ به زمین بخورد.


بازیکن با قرار دادن بدن بین توپ و حریف ، توپ را پوشش بدهد.


برای برقرای ارتباط باید رو به توپ بازی کرد.


شروع های مجدد یک حمله جدید است که با حمایت باید صورت گیرد.


بازیکنان فوتبال باید بتوانند از تکنیکها که مهارت اجرای حرکات هستند در خدمت تاکتیک استفاده نمایند. تاکتیکی دارای احتمال موفقیت بیشتر است که با استفاده از تکنیک اجرا شده باشد.


با انجام تمارین مداوم و صحیح نیز می توان تکنیک اجرای حرکات را بهبود بخشید.تاکتیکهای تیمی


تاکتیکهای تیمی خود به دو دسته خیلی مهم تقسیم می شوند.


تاکتیکهای هجومی


تاکتیکهای دفاعی


تاکتیکهای هجومی برنامه هایی هستند که تیم بطور هماهنگ و سازماندهی شده از آنها در جهت بازی سازی ، مالکیت و رساندن توپ به محوطه جریمه حریف استفاده می نماید تا به تیم حریف ضربه بزند و صاحب گل شود.


به لحاظ فنی اصول حمله شامل موارد زیر است :


عرض - نفوذ - خلاقیت - تحرک در حمله ( بازی بدون توپ ) - حمایت


در ایجاد تاکتیکهای هجومی داشتن مهارت در تکنیکهایی مانند کنترل ، پاس ، دریبلینگ و شوت و ... کاملا ضروری و لازم به نظر می رسد.


در حال حاضر تاکتیکهای هجومی یکی از مهمترین تاکتیکهایی هستند که در فوتبال تراز اول دنیا نگاهی خاص به آنها می شود و تبیین و سازماندهی این گونه برنامه ها برای موفقیت تیمها الزامی است.تاکتیکهای دفاعی برنامه هایی هستند که بصورت گروهی از لحظه از دست رفتن توپ ، توسط تیم به معرض اجرا در می آید. بدون شک مهمترین اصل در فوتبال اصل دفاع است. بسیار مشاهده شده است که تیمهایی که خوب دفاع می کرده اند ، با حضور یک خط حمله متوسط توانسته اند تا مراحل بسیار بالا پیش روند.


بر اساس نظر کارشناسان اصول دفاع به قرار زیر است:


تاخیر - پوشش ( حمایت ) - تعادل - تمرکز - کنترلرعایت کلیه اصول دفاعی به همراه انجام تمرینات مستمر و برنامه های دفاعی می تواند وزنه ای سنگین برای هر تیمی باشد. دفاع به ماهیت خاصی که در فوتبال دارد مهم ترین اصل بازی است و توجه به آن برای همگان لازم است.


بازیکنان باید اصول دفاعی را بیاموزند و توسط مربیان تمامی نقیصه های بازیکنان رفع گردد. اجرای دفاع خوب می تواند در ایجاد حملات خوب نیز موثر باشد. زیرا حمله چیزی جز به دست آوردن توپ نیست که با دفاع امکان پذیر است .


تاکتیکهای ایستگاهی


ضربات ایستگاهی یا شروع مجددها به واسطه فراوانی و وفور آنها در تمامی مسابقات فوتبال ، در امور تاکتیکی از جایگاهی خاص برخوردارند.


ضرباتی مانند ضربات دروازه ها ، ضربات آزاد مستقیم ، ضربات آزاد غیرمستقیم ، پرتابهای دست ، ضربات کرنر و ...... از جمله ضربات ایستگاهی هستند که تاثیر خاصی بر جریان بازی دارند.


در تمامی تیمهای فوتبال ضربات ایستگاهی از جایگاه خاصی برخوردارند و لزوم سازماندهی و برنامه ریزی بر روی آنها بر هیچ کس پوشیده نیست.لزوم تمرین


در استفاده از تاکتیکها مهمترین رکنی که وجود دارد ، تکنیک می باشد. بدون شک استفاده از تکنیکها و مهارتها جز بی چون و چرای فوتبال است. به واسطه اجرای خوب تکنیکها است که فوتبال زیباتر می گردد و درصد موفقیت تاکتیکی نیز بالا می رود .


انجام درست تکنیکها و تاکتیکها نیازمند تمارین مداوم و پیوسته ایست که توسط مربیان طراحی گردیده و بررسی شده اند. تمارینی که می تواند در آموزش و یادگیری برای بازیکنان بسیار مهم باشد. تمارین می توانند شرایط مسابقه را برای مربیان و تیم بازسازی نماید ، تا در این شرایط یادگیری بهتر باشد.


به علت اینکه مهارتهای آموخته شده برای بازیکنان باید در شرایط بازی باشد و این مهارتها باید تقویت شود ، تکرار و تمرین مهمترین راه برای ایجاد شرایط خوب در یادگیری است.


همچنین تکرار و تمرین زیر نظر مربیان می تواند بهترین روش برای کاهش اشتباهات باشد. فقط در سایه تمرین است که تیمها می توانند برنامه های خواسته شده را اجرا نموده و به اهداف مورد نظر دست یابند. اما باید دانست رسیدن به این مهم ساده نیست . مربیان ما باید با مطالعات فراوان و بررسی های مختلف سعی در پیشرفت دانسته های خود داشته باشند و این دانسته ها را به بازیکنان اننتقال دهند ، تنها در سایه همین امور است که می توان موفق گردید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم اسفند 1389ساعت 16:44  توسط سینا . م  | 

فوتبال باید در خونتان باشد.

آیا فوتبال در خون شماست؟
یک فوتبالیست خوب باید بعضی از تواناییها را به طور ژنتیک به ارث برده باشد. تحقیقات نشان میدهد که بین طول انگشت حلقه و مهارت یک بازیکن ارتباط جالبی وجود دارد.

در یک تحقیق، دانشمندان طول انگشت حلقه و اشارهی تعدادی از بازیکنان معروف را اندازه گیری کردند. نتیجه حاکی از آن بود که هر چه انگشت حلقه از انگشت اشاره بلندتر باشد، احتمال اینکه آن فرد بهتر فوتبال بازی کند، بیشتر است. برایان رابسون، اسی آردیلز، گلن هادل، سر استنلی متیوس و پل گاسکوین انگشتان حلقه درازی دارند.شاید این اتفاق را بتوان به ترتیب زیر توجیه کرد. وقتی یک جنین نر، در هفته های هشتم تا دوازدهم خود است، بعضی از قسمت های بدن او نسبت به هورمون تستوسترون، عکس العمل نشان میدهند. قلب، ششها و مغز جزو این بخشها هستند. انگشتان هم تحت تأثیر این هورمون قرار میگیرند.


درست است که انگشتان بلند نقش خاصی در فوتبال بازی کردن ندارند، اما طول انگشت معیاری است که با توجه به آن میتوان فهمید که یک فرد در طول این مرحله مهم رشد خود، چه مقدار تستوسترون دریافت کرده است. هر چه هورمون بیشتری تولید شود، فرد قوی تر میشود و تجسم فضایی بهتری دارد. این دو در کنار هم به فوتبالیست کمک میکند تا خوب بازی کند، اما فراموش نکنید که برای در اوج بودن یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن تمرین مستمر و دقیق است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم اسفند 1389ساعت 16:42  توسط سینا . م  | 

تحلیل سیستم های فوتبال ...

2-4-4، اختیار کلاسیک یا اجبار مدرن؟


 


فصل 10-2009 فوتبال اروپا را می توان تاریخ بازگشت سیستم 2-4-4 به باشگاه های
بزرگ نامید. این سبک از بازی، کلاسیک ترین و قدیمی ترین سیستم آرایش
بازیکنان فوتبال است. آیا بازگشت 2-4-4 قدمی به عقب است؟ آیا این تغییر
روش به اجبار صورت گرفته است و رنگ و بویی مدرن به آن داده اند؟

وقتی در سال 2001 باشگاه منچستریونایتد دست به خرید رود فان
نیستلروی زد و او را جانشین زوج های خط تهاجمی موفق خود یعنی دوایت یورک
– اندی کول و سولشیائر – شرینگهام کرد، عصر نوینی در فوتبال اروپا آغاز
شد. عبور از 2-4-4 و رسیدن به سیستم نوین.

لطفا ادامه مطلب را بخوانید ....
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم اسفند 1389ساعت 16:35  توسط سینا . م  | 

درباره یواخیم لو (یوگی )

همه چیز از زندگی اسرار امیز یواخییم لو

همسر من زندگی خودش را دارد، یوگی می گوید. شما دانیلا را نمی توانید در بین تماشاگران در استادیوم ببینید و به هیچ وجه در VIP. دوست ندارد که بعنوان همسر سرمربی مسافرت کند.گل -بخاطر درگیری با داور چهارم در جام ملت های 2008 یواخیم لو مجبور شد مسابقه با اتریش را از لژ مخصوص تماشا کند. پشت شیشه دودی محوطه VIP دوربین ها فرصت را از دست نداده و سرمربی را نشان می دادند که بسیار شیک و اتوکشیده، دو دست در صورت و سیگار را باسیگار روشن می کند.


فردا صبح در سرتیتر روزنامه پرتیراژ بیلد آلمان یک عکس با سیگار از او منتشر کرد و نوشت: او سیگار می کشد، چه چیز پوشیده دیگری ار او وجود دارد؟


زندگی خصوصی مربی 50 ساله آلمانی، علایق، سرگرمی ها، گروه موزیک یا خواننده، فیلم و کارگردان، دوستان و مکان های مورد علاقه او برای مسافرت همگی برای رسانه های آلمان یک معما هستند.اما Jogi، اسمی که رسانه ها برای او گذاشته اند با یک مهارت و استعداد بسیار زیاد موفق شده است که خود و خانواده خود را از تیررس دوربین ها مخفی نگه دارد.


مربیگری


حتماً در مورد صدراعظم خجالتی آلمان اطلاعات بیشتری نسبت به سرمربی تیم ملی آلمان داریم. می دانیم که مرکل در آخر جلسات دوست دارد که یک نوشیدنی بخورد، می دانیم که صدراعظم با سرعت صوت می تواند sms بنویسد و بفرستد و یک دانشمند بسیار معروف را بعنوان همسر برگزیده است.


تنها چیزی که درباره low می دانیم این است که با یک خانمی بنام دانیلا ازدواج کرده است و بچه هم ندارد.از خانواده می دانیم که از یک فامیل معتبر است و بر 3 برادر خود وزیری می کرده است. در 17 سالگی دبیرستان را ترک کرده و می خواسته فروشنده شود. قبل از اینکه موفق شود چیزی را بفروشد گیر فوتبال افتاد و سی و چند سال بعد را در این ورزش ماند.


برای یواخیم لو می گویند که کمی از یک بازیکن متوسط بهتر بود، چند بار برای تیم ملی جوانان بازی کرد ولی هیچگاه درب باشگاه بزرگی را نتوانسته بزند. بصورت کوتاه به اشتوتگارت رفت و بیشترین قسمت دوران بازیگری خود را در زادگاه یعنی فرایبورگ گذراند.


اولین کار مربیگری خود را در مدرسه فوتبال دسته چندمی سویسی winterthura شروع کرد با 35 سال سن خیلی زود توانست به آن بالاها برسد.


سه سال بعد فرصت مربیگری در اشتوتگارت را بدست آورد و در آنجا بعد از فینال جام حذفی توانست خود را بعنوان یک بازیگر خوب در صحنه نشان دهد. یک دوره کوتاه در فنر باغچه قدرتمند و پولدار، افسردگی بعد از فرستادن کارلسروهه به لیگ دسته سوم، یک کمی دیگر در سواحل ترکیه و آداناسپور و سپس اوج گرفتن در تیرول اینسبورگ که با او موفق به کسب مقام قهرمانی لیگ اتریش شد و سپس در باشگاه وین اتریش.


دعوت کلینزمن


سال 2004 دعوت یورگن کلینزمن را قبول می کند و کمک اول او در تیم ملی می شود. کلینزمن کاریزماتیک تقریباً در یک ماجراجویی همچون مارادونا در نیمکت آرژانتین گرفتار شد. در نزد مردم فوتبال دوست در حد پرستش دوستش داشتند ولی بدون تجربه ی مربیگیری. یکی مثل یواخیم لو را احتیاج داشت. کلینزمن در مورد یواخیم لو می گفت: هنوز نتوانسته ام مربی را ملاقات کنم که بهتر از او بتواند به این خوبی، دقت و سرعت بازی با 4 بازیکن را در در خط دفاعی توضیح دهد که او می تواند.


تیم دو نفره کلینزمن-یواخیم خیلی زود ابعاد جدیدی به تیم ملی دادند. مربی بدنساز از آمریکا، آنالیزرو از سوئیس و ... متدهای جدید تمرینی باعث شد که توجه رسانه ها را بخود جلب کنند و حتی باعث انتقاد و مسخره کردن آنها از طرف بزرگان شود.


قیصر بزرگ بکن بایر در ستون های روزنامه می پرسد: آیا تیم ملی تا حالا یک دروغ بزرگ و رویا بوده که اینچنین باید با آن کار کرد، در صورتی که 3 بار قهرمان جهان شده است؟


درگیری با بالاک


دوره هدایت کلینزمن با کسب مقام سوم 2006 جهانی تمام شد، بعد از آن یواخیم لو رهبری تیم ملی را بدست گرفت و شروع کرد به ساختن یک زیربنای محکم و مدرن.


در یورو 2008 در فینال بازنده شد و اعلام کرد که از شکل و نحوه ی بازی تیم ملی خود رضایت ندارد، و برای اولین بار نشان داد که خصوصیت های یک شیر واقعی را هم دارد.( Low به زبان آلمانی یعنی شیر)


بدون کوچکترین احمالی سناتور تیمش یعنی تورستن فرینگز را دعوت نکرد، بصورت علنی وارد دعوا با بالاک شد و او را بعد از یک انتقام عمومی به رختکن برگرداند و فقط بعد از معذرت خواهی رسمی او را پذیرفت. بهترین فوروارد آلمان را یعنی کورانی را بدلیل رفتار بد برای همیشه اخراج کرد.


اولین چیزی که تمام این کارها بدنبال داشت بیشترین و جذاب ترین نوسازی در تاریخ تیم ملی فوتبال آلمان، که نتایج آن را در جام جهانی آفریقای جنوبی مشاهده می کنیم. یواخیم موفق شد تیمی بسازد که طمع های دیگری از جذابیت فوتبال در تیم ملی آلمان هم ببینیم. بازیکنانی که وقتی سرود تیم ملی آلمان نواخته می شود ساکت هستند ولی در زمین فوتبال به 10 زبان حرف می زنند.


تیم ملی که سالها معروف بود به یک فوتبال کارخانه ای، قدرت فولادی و انگیزه فوق العاده دارد تبدیل به یک چیز کاملا متفاوت نمود. یک ارکستر کامل مانند پلاکارت بنتون که زیباترین و جذاب ترین و فوتبال فردا را بازی می کند.


4/5 میلیون یورو برای هر سال


بعنوان سرمربی تیم ملی آلمان 4/5 میلیون یورو درآمد سالانه دارد که 3 میلیون آن مستقیماً از طرف فدراسیون آلمان و 1/5 میلیون دیگر آن از طریق قراردادهای مختلف با اسپانسرها بدست می آید. یوگی (فقط مادرش او را یواخیم صدا می کند) دوست ندارد در مورد پول و همسرش صحبت کند. این مساله را هنوز رسانه های آلمان تنوانسته اند هضم کنند.


همسر من زندگی خودش را دارد، یوگی می گوید. شما دانیلا را نمی توانید در بین تماشاگران در استادیوم ببینید و به هیچ وجه در VIP. دوست ندارد که بعنوان همسر سرمربی مسافرت کند.


یواخیم می گوید کجا دیده اید که مثلاً یک مدیر بانک همسرش را با خودش به بانک ببرد؟او هر روز از آفریقای جنوبی با همسرش تلفنی صحبت می کند ولی هیچ موقع در مورد فوتبال نه! در مورد او مشهور است که مد را می شناسد، عاشق ترکیب لباس مشکی است ... و یک سیگاری به تمام معنا.


+ نوشته شده در  سه شنبه سوم اسفند 1389ساعت 16:25  توسط سینا . م  | 

کارنامه ی حضور دو دهه ای باقری در عرصه ی فوتبال باشگاهي

کریم باقری از معدود بازیکنان تاریخ فوتبال ایران است که حدود 20 سال در بالاترین سطح،درخشیده است و افتخارات بی شماری نیز بدست آورده است.

 کریم باقری برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد . کاپیتان پرسپولیس بعد از حضور نصفه و نیمه در بازی های این فصل سرخپوشان،تصمیم گرفت که کفش ها را آویخته و جا را برای بازیکنان جوان باز کند. کریم آخرین بازیکن از نسل بازیکنان بزرگ پرسپولیس است که با رفتن او جای خالی اش در پرسپولیس به شدّت احساس خواهد شد.

• تراکتورسازي تبريز(71-1370)
28  بازي و 2 گل

کريم فوتبال خود را با تراکتورسازي شروع کرد و اوّلين بار در هفته پ ینجم ليگ آزادگان مقابل استقلال در استاديوم آزادي و در حالي که 17 سال داشت، به ميدان رفت. کريم در ابتداي دوران فوتبال خود در پست دفاع بازي مي کرد و در اين بازي که تيمش 2-1 شکست خورد،نمايش خوبي داشت. در فصل اوّل حضورش 15 بازي انجام داد و يک گل به ثمر رساند. اوّلين گل او حاصل يک ضربه ی پنالتي بود که وارد دروازه ی سپاهان شد. دوّمين فصل  حضور کريم در تراکتورسازي با درخشش فوق العادّه ی اين تيم در ليگ آزادگان بود . در همين سال وي به تيم ملّي فوتبال جوانان دعوت شد. کریم در 3 بازی نیز در جام حذفی برای تراکتورسازی به میدان رفت.

 • کشاورز تهران ( 74- 1372)
65 بازي و 11 گل

در اوّلين فصل حضور در تيم پرستاره ی کشاورز،کريم به تيم مليّ فوتبال دعوت شد . در بازي هاي مقدّماتي جام جهاني 1994 پس از نمايش ضعيف در پست دفاع ،وي به خطّ هافبک منتقل شد و درخشش اين بازيکن 21 ساله آغاز شد. کريم در فصل اوّل تنها یک گل براي کشاورز به ثمر رساند؛ولی در دو فصل بعدي آمار گل هاي وي به 4 و 6 افزايش يافت. در کشاورز زير نظر سيروس قايقران،فوتبال اين هافبک ملّي پوش تکامل يافت . باقری همچنین در 6 بازی جام حذفی نیز برای کشاورز 3 گل زد.

 • پرسپوليس تهران (1375)
20 بازي و 4 گل

در زمستان 1374 ،کريم با يک رقمي که در آن زمان نجومي محسوب مي شد( 15 میلیون تومان) به پرسپوليس پيوست. کريم در بازي هاي ملّي در سال 1375 درخشش خوبي داشت و در جام ملّت هاي آسيا يکي از 3 بازيکن برتر ايران بود؛ولی در پرسپوليس تنها يک فصل بازي کرد و پس از قهرماني در اين تيم،به عنوان يکي از اوّلين بازيکنان نسل جديد فوتبال ايران راهي آلمان شد. کریم با پرسپولیس قهرمان لیگ شد و در آسیا نیز با این تیم سوّم شد. او علاوه بر 20 بازی و 4 گل در لیگ،در جام حذفی و آسیا نیز طیّ 11 بازی 6 گل برای سرخپوشان به ثمر رساند.

 • آرمينيا بيله فلد آلمان ( 78- 1376)
60 بازي و 9 گل

در تابستان 1376 باقري به همراه دايي عازم بوندس ليگا شد و به تيم کوچک بيله فلد پيوست. کريم در هفته ی دوّم مقابل اشتوتگارت براي اوّلين بار بازي در بوندس ليگا را تجربه کرد و در هفته ی بيستم مقابل کارلسروهه براي  اوّلين بار گلزني کرد. اگرچه بيله فلد در پايان فصل سقوط کرد؛ولی کريم در اولين فصل حضورش در آلمان 18 بازي کرد و 3 گل زد و اين در حالي بود که بيشتر اوقات در بازي هاي تيم ملّي حضور داشت. در فصل دوّم با اين تيم در بوندس ليگاي دو 22 بازي کرد و 2 گل زد و 6 بازي را به دليل يک تکل خشن و محروميت از دست داد! پس از بازگشت به بوندس ليگا، کريم يک نيم فصل در اين تيم باقي ماند و دوباره به پرسپوليس بازگشت و از اين تيم هم راهي امارات عربی متّحده شد. باقری در 5 بازی جام حذفی نیز یک گل برای بیله فلد زد.

 •النّصر امارات عربی متّحده (79- 1378)
8 بازي و 4 گل

پس از بازگشت به ايران،يک نيم فصل را به طور قرضي در النّصر امارات عربی متّحده توپ زد و در مدّت کوتاه حضور در اين تيم اماراتي عملکرد خوبي نيز داشت. او در 8 بازی برای النّصر 4 گل در لیگ زد و در یک بازی جام حذفی نیز یک گل زد و با النّصر،نایب قهرمان لیگ امارات عربی متّحده شد.

 •چارلتون انگلستان ( 80-1379)
يک بازي

بدترين دوران زندگي ورزشي کريم در اين تيم انگليسي بود. باقري در مدت حضور در انگلستان مشکلات متعدّدي را تجربه کرد و فقط يک بار توانست در ترکيب چارلتون قرار گيرد. با وجود قرارداد سه ساله،در پايان فصل به ايران بازگشت. کريم در تمام اين سال ها جايگاه خود را در تيم ملّي حفظ کرد.

 •السّدّ قطر (81-1380)
11 بازي و 5گل

پس از پايان مسابقه های مقدّماتي جام جهاني 2002  کره ی جنوبی و ژاپن که با ناکامي ايران در صعود به جام جهاني همراه بود،کريم به عنوان گرانقيمت ترين بازيکن تاريخ السّد با اين تيم قطري قرارداد بست. در جام باشگاه هاي عربي او طيّ 5 بازي 5 گل براي السّد به ثمر رساند و به عنوان برترين بازيکن تورنمنت انتخاب شد. در ليگ قطر نيز طيّ 11 بازي 5 گل به ثمر رساند. باقری همچنین برای این تیم در جام برندگان جام آسیا نیز بازی کرد؛ولی در 4 بازی گلی نزد.

 •پرسپوليس تهران ( 1381- 1389)
178 بازي و 29 گل

از سال 1381 تاکنون کريم در پرسپوليس توپ مي زند. او پس از چند فصل حضور نصفه و نيمه که با حاشيه هاي زيادي نيز همراه بود،از فصل 85 و با تيم دنيزلي درخشش مجدّد خود را آغاز کرد و در فصل 7-1386 يکي از ارکان قهرماني پرسپوليس بود. در سال 1387 دوباره پس از 7 سال به تيم ملّي بازگشت و  با خداحافظي پيرواني و رهبري فر ، از فصل 84 بازويند کاپيتاني نيز به اين بازيکن باتجربه و کهنه کار رسيده است. کریم فصل گذشته قهرمانی جام حذفی را نیز با پرسپولیس تجربه کرد و در این فصل نیز برای آخرین بار در بازی مقابل صنعت مس کرمان به میدان رفت و روز 7 آذر نیز برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد.

 کریم با زدن 29 گل بهترین گلزن پرسپولیس در لیگ برتر است و علاوه براین در 20 بازی حذفی و 4 بازی آسیایی نیز پرسپولیس را همراهی کرده و 4 گل نیز به ثمر رسانده است.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم اسفند 1389ساعت 16:12  توسط سینا . م  | 

10 گلزن برتر تمام ادوار تاریخ فوتبال باشگاهی جهان

فهرست ۱۰ گلزن برتر تمام ادوار تاریخ فوتبال باشگاهی جهان به این شرح اعلام شد :

۱-پله،بین سال های ۵۶-۱۳۳۶ ه.ش. با ۵۴۱ گل زده در ۵۶۰ بازی 

۲-جوزف بیسکن،بین سال های ۳۴-۱۳۱۰ با ۵۱۸ گل زده در ۳۴۱ بازی

۳-فرانس پوشکاش،بین سال های ۴۵-۱۳۲۲ با ۵۱۱ گل زده در ۵۳۳ بازی

۴-روماریو ،بین سال های ۸۶-۱۳۶۴ با ۴۸۹ گل زده در ۶۱۲ بازی

۵-کارلوس روبرتو دو اولیویرا،بین سال های ۷۱-۱۳۵۰ با ۴۱۷ گل زده در ۷۵۸ بازی

 ۶-امره شلوسر،بین سال های ۷۱-۱۳۵۰ با ۴۱۷ گل زده در ۳۱۳ بازی

 ۷-گیویلا زنگلر،بین سال های ۳۱-۱۳۱۴ با ۴۱۶ گل زده در ۳۹۴ بازی

۸-جیمز ادوارد مک گیورگی،بین سال های ۱۷-۱۳۰۱ با ۴۱۰ گل زده در ۴۰۸ بازی

۹-زیکو،بین سال های ۷۳-۱۳۵۰ با ۴۰۶ گل زده در ۵۹۶ بازی

۱۰-گرد مولر،بین سال های ۶۰-۱۳۴۴ با ۴۰۵ گل زده در ۵۰۷ بازی
+ نوشته شده در  سه شنبه سوم اسفند 1389ساعت 16:8  توسط سینا . م  | 

تاریخجه باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود رشت

تاریخجه باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود رشت

 باشگاه سپیدرود رشت در سال 1353 همزمان با بازیهای آسیایی تهران(1974) رسمأ آغاز به فعالیت نمود..
از مرحوم غلامرضا صومی به عنوان بنیانگذار سپیدرود نام برده می شود.
رنگ پیراهن اول سپیدرودیها از بدو تأسیس تاکنون قرمز می باشد و پیراهن دوم آن به رنگ سفید است.
سپیدرودیها معروف به تیم قرمز پوش گیلان می باشند.
 
 سپیدرود در فوتبال گیلان
 سپیدرود رشت و ملوان انزلی از قدیمی ترین ، مردمی ترین و ریشه ای ترین باشگاه های فوتبال گیلان می باشند. درواقع فوتبال گیلان را با سپیدرود و ملوان می شناسند.  قبل از فعالیت سپیدرود، باشگاهی بنام سلامت بخش فعالیت داشت اکثر بازیکنان تیم سلامت بخش به سپیدرود آمدند تا تیم محبوب قرمزهای گیلان در سال 1353 متولد شود. مکان باشگاه سلامت بخش در اطراف سبزه میدان رشت بود.
 
  اوج قدرت سپیدرود در سالهای دور در دهه 60 بود.
در سالهایی که فوتبال گیلان فقط یک قطب بنام ملوان انزلی داشت،درخشش سپیدرود رشت فوتبال گیلان را به دو قطبی شدن سوق داد تا این رقابت موجب رشد فنی فوتبال گیلان و معرفی بازیکنانی بزرگ در فوتبال گیلان و ایران شود.
مربیان مطرح سپیدرود:
 مرحوم غلامرضا صومی، فریدون عسگرزاده ، احمد صومی، محمد احمدپور، حسن آذرنیا، مجید بی همتا، حمید رجبی نیا، مجید جهانپور و فرهاد حسین پور را می توان معروفترین مربیان سپیدرود دانست که زحمات زیادی را برای مطرح شدن و موفقیت آنان کشیدند.
در دهه 60 سپیدرود با استفاده از بازیکنانی چون حمیدرضا منصوری، علی ناصح، محمد احمدپور، ادیب قدس، رسول حقدوست، سید علی محمدی و مرحوم پندیدن، جاوید جهانگیری، مرحوم مهرداد هوشنگی، سعید متقی طلب، مرحوم حجت زرین طلب، رضی مودب پورف حسین مشگین زرع، مصطفی خمامی، فرهاد حسین پور و پرویز مسعودی از بهترینها بودند
از جاوید جهانگیری، حمیدرضا منصوری به عنوان بهترینهای تاریخ سپیدرود نام برده می شود.
 
تماشاچی ها سرمایه سپیدرود
 هرچند که سپیدرود در طول 35سال حیاتش فرازو نشیب های زیادی را پشت سر نهاد ولی طرفداران خونگرم و با تعصبش هیچگاه تیم محبوبشان را تنها نگذاشتند.
 
قهرمانی سپیدرود در جام آقاخان بنگلادش

      در سال 1356 سپیدرود که در لیگ دسته دوم باشگاه های کشور حضور داشت بعنوان نماینده فوتبال ایران در جام بین المللی آقاخان بنگلادش شرکت نمود و با پیروزی مقابل تیم ملی هندوستان، محمدان بنگلادش، ودای داکا، سری لانکا و منتخب بنگلادش قهرمان شد.
 

سپیدرود     2                   تیم ملی هندوستان      1  
سپیدرود     2                    تیم ملی سری لانکا    1
سپیدرود     1                   محمدان بنگلادش       0  
سپیدرود     4                   منتخب بنگلادش         0  
سپیدرود     2                   ودای داکا                 0 

 
 فریدون عسگرزاده به عنوان سرمربی، احمد صومی به عنوان مربی، مرحوم غلامرضا صومی به عنوان سرپرست و مدیر باشگاه در جام آقاخان بودند. مرحوم کاوه کاویان پور، محمد احمد پور، سیروس جوشری، جمشید پذیرا، رسول حقدوست، حسین کامیاب، محمدرضا شیدفر، جاوید جهانگیری، جمشید محمدی، رضا مسافری از بازیکنان تأثیر گذار سپیدرود در جام آقاخان بودند.
 
 قهرمانی پس از 35 سال
سپیدرود رشت در سال 89 با مدیریت بسیار عالی و مربی گری فرهاد حسین پور توانست از میان 36 لیگ دسته دوم یک بار دیگر قهرمان ایران بشود. سپیدرود با شایستگی توانست قهرمان لیگ دسته دوم باشگاه های کشور شود و با اقتدار به دسته اول صعود نماید.
 - مدیران سپیدرود از بدو تأسیس به ترتیب قید گردیده:

مرحوم غلامرضا صومی، مهندس بیژن شعار، اعلاء قائدی، محسن تطهیری، فرامرز الماسخاله، دکتر سعید نجفی و مهندس علیرضا رستگار.
 
سپیدرود سازنده ترین باشگاه فووتبال گیلان
 در دو دهه اخیر بازیکنان زیادی از رده های سنس پایه سپیدرود به عضویت تیم های ملی نوجوانان و جوانان در آمدند که به:

رضا آقایی، رضا نیک نظر، علی عظیمی، شهاب میر مشتاقی، سید مهدی حسینی، ایمان گلعلیزاده، میلاد گوهری نیا، محمد آبشک و .... می توان اشاره نمود.
سپیدرود تها تیم بومی فوتبال گیلان است که در سالهای اخیر در سطح کشور فعالیت می کند.

اغلب بازیکنان سپیدرود از تیم های نوجوانان و جوانان تیم بزرگسال آمده اند.
فرهاد حسین پور سر مربی زحمتکش و موفق سپیدرود از پیشکسوتان این تیم است او از بازیکنان سپیدرود در دهه 60 و 70 بود. پرویز مسعودی مربی دروازه بانی و سیروس دهدار مربی، احمد غلامرضایی و نعمتی نژاد هم چند سالی در سپیدرود به عنوان بازیکن و سرپرست این تیم را همراهی نموده اند.

 
سپیدرود رشت در عرصه مربیگری:
محمد احمد پور، احمد صومی، محمدرضا شیدفر، حمیدرضا منصوری، جاوید جهانگیری، سید علی محمدی، علی احمدی صفت، رسول حقدوست، ایرج خوالی، علی ناصح، فرهاد حسین پور، احمد غلامرضایی و پرویز دهدار را به فوتبال گیلان و کشور معرفی نموده است.
از جمله بازیکنان سپیدرود چند نفر سابقه بازی در خارج از کشور را دارند از جمله:

ادیب قدس                   لیگ ترکیه
محمددوزنده                 لیگ دانمارک 
حسن سرپناه               لیگ (سوییس - باشگاه گراس هاپرز)
 
بازی کرده اند.

اسامی مدیر عامل باشگاه،کادر مربیان و بازیکنان تیم فوتبال سپیدرود رشت که در فصل 90- 89 عبارتند از:

دکتر سعید نجفی                         مالک باشگاه و رئیس هیئت مدیره
مهندس علیرضا رستگار                مدیر عامل باشگاه
فرهاد حسین پور                         سرمربی
پرویز دهدار                                 مربی 
پرویز مسعودی                            مربی
علی نعمتی نژاد                          مربی
احمد غلامرضایی                         مربی
محمد خوشبخت                          مربی
امیر فر حسینی                           روابط عمومی
رضا حسین زاده                          تدارکات

بازیکنان:

میثم احمدی - مصیب میرخوند چگینی- هادی راستگو - کاظم یوسف زاده - مهدی عابدی - امیر تیزرو - مرتضی جهانچی – محمدعلی آقاجانی - اسماعیل رمضانی پور - میلاد گوهری نیا - محمدرضا حسینی - محمد طالبی -سید میثم میر پسندیده – حامد ابراهیمی - مهدی موسی زاده – فرهاد فتحی نژاد - محسن فکوری - مجید کوچکی – میلاد پورصف شکن – میرهادی میر جوان – وحید شرقی – سهیل عنایت شعار – میثم دوربین – افشین عشوری زاد – محسن رحیمی

 
-       محل تمرین تیم فوتبال بزرگسالان سپیدرود: 
  زمین فوتبال شرکت کارخانجات پوشش رشت
 
-       محل تمرین تیم فوتبال جوانان سپیدرود:
 زمین فوتبال بهدشت سراوان
 
-       محل تمرینات فوتبال نوجوانان سپیدرود:
  زمین فوتبال فلکده
 
اولین مربی سپیدرود آقای حسین شاملو بود (او در فرانسه زندگی می کند.)
 

پیشکسوتان سپیدرود در دهه 40

 حاج یعقوب زاده، حاج اسدیان، میر شمس و مرحوم غلامرضا صومی

 
سپیدرود در سالهای 61 و 64 دو بار قهرمان لیگ گیلان بود.
سپیدرود در سال 1371 در لیگ دسته اول گیلان حضور داشت (آن زمان لیگ برتر نداشتیم). حسین روشن در زمان کوتاهی ( یکی دو ماه) مربی سپیدرود بود. سپیدرود در این سال سقوط کرد.
سپیدرود در سال 75 با مجید جهانپور تا یک قدمی صعود به لیگ دسته اول پیش رفت ولی در آخرین روزها در رقابت با فجر سپاسی شیراز از صعود باز ماند.
 
    شعار قدیمی طرفداران سپیدرود :

(( اگر سپیدرود بخشکد ماهیها میمیرند  ))

 

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اسفند 1389ساعت 16:23  توسط سینا . م  | 

بهترین تیم دهه از نظر فدراسیون تاریخ و آمار فوتبال

گزارش روز:بارسلونا در صدر جدول بهترین تیم دهه از نظر فدراسیون تاریخ و آمار فوتبال

کاتالونیایی ها توانستند صدر جدول بهترین تیم دهه را از منچستریونایتد باز پس بگیرند

سایت گل- در حالی که تنها 3 ماه دیگر تا پایان اولین دهه قرن بیست و یکم باقی است، طبق انتخاب فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال، باشگاه بارسلونا به عنوان بهترین تیم دهه اول قرن بازگشت

پس از گذشت 9 سال و 9 ماه،بارسلونا توانست صدرنشینی را از منچستریونایتد بازپس گرفت ؛ البته هنوز این امکان وجود دارد که در سه ماه پایانی اولین دهه قرن بیست و یکم، منچستریونایتد بتواند با پشت سر گذاشتن تیم کاتالان به صدر جدول بازگردد و عنوان برترین تیم دهه اول قرن را مال خود کند ولی در حال حاضر بارسا توانسته با پیشی گرفتن از یونایتد، به صدر برسد

جدول ارائه شده از سوی فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال، و لیست برترین تیمهای دهه ، در سه ماه مانده به پایان اولین دهه این قرن، بدین ترتیب است:

1- بارسلونا (اسپانیا)                      2459 امتیاز

2- منچستریونایتد (انگلیس)              2436 امتیاز

3- لیورپول (انگلیس)                     2362 امتیاز

4- آرسنال (انگلیس)                       2348 امتیاز

5- اینتر (ایتالیا)                            2275 امتیاز

6- میلان (ایتالیا)                           2237 امتیاز

7- بایرن مونیخ (آلمان)                   2231 امتیاز

8- رئال مادرید( اسپانیا)                 2168 امتیاز

9- چلسی (انگلیس)                        2165 امتیاز

10- رم (ایتالیا)                             1959 امتیاز

جایگاه سایر تیمهای اسپانیایی در این جدول بدین ترتیب است:

12- والنسیا (اسپانیا)                      1855 امتیاز

18 – سویا (اسپانیا)                       1621 امتیاز

23- ویارئال (اسپانیا)                     1496 امتیاز

25- دپورتیوو لاکرونیا(اسپانیا)        1473 امتیاز

از دیگر تیمهای مطرح اروپا، یونتوس ایتالیا در رده 13، آژاکس در رده 20، گالاتاسرای در رده 29، لاتزیو در رده 35، دورتموند در رده 55 و ... قرار گرفته اند. برای مشاهده کامل این رده بندی به آدرس زیر مراجعه کنید

 http://www.iffhs.de/?3d4d443d0f04390d857dda15e85fdcdc3bfcdc0aec70aeedbc871a

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اسفند 1389ساعت 15:42  توسط سینا . م  | 

ستارگان جام جهانی 2018

با ستارگان جام جهانی ۲۰۱۸ آشنا شویددر حالیکه دعوا بر سر میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ به تازگی به پایان رسیده نگاهی داریم به برخی از بازیکنانی که در حال رشد هستند و امکان دارد در سالهای آینده ستارگانی بزرگ شوند.

ابتدا در مورد کشورهایی صحبت می کنیم که به طور حتم تا آن زمان در سطح اول دنیا باقی می مانند سپس در مورد کشورهایی بحث می کنیم که ممکن است با درخشش استعدادهایی جدید به جمع بزرگان بپیوندند.

● کشورهای صاحب فوتبال:

▪ اسپانیا

ـ نام: تیاگو آلکانتارا

ـ پست: هافبک

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۷

ـ باشگاه فعلی: بارسلونا B

اگر یک بازیکن باشد که بتواند ادامه دهنده راه ژاوی در جام جهانی ۲۰۱۸ در تیم اسپانیا باشد این تیاگو است. بعضی ها او را ترکیبی از ژاوی و رونالدینیو می بینند و دلیلشان هم قدرت کنترل توپ فوق العاده او، دید و قدرت پاس دادن بالای او و توانایی رائه فوتبال سامبای برزیلی او به خاطر پیشینه اش است.این بازیکنان ۱۹ ساله تا کنون در تمام رده های سنی برای تیم ملی اسپانیا بازی کرده است و قهرمان زیر ۱۷ ساله های اروپا در سال ۲۰۰۸ شده و برای مدال در زیر ۱۹ ساله ها در سال ۲۰۱۰ دورخیز کرده است.

▪ هلند

ـ نام: لوک کاستاینوس

ـ پست: مهاجم

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۵

ـ باشگاه فعلی: فاینورد

او تازه وارد ۱۸ سال شده است ولی یکی از گلزنان فاینورد در این فصل بوده است.او مورد توجه باشکاههایی همچون آرسنال،لیورپول و چلسی بوده است ولی او قرارداد خود با فاینورد را تمدید کرد. سبک بازی او بسیار شبیه تیری آنری در اوج، است و بی تردید یکی از ستارگان دنیای فوتبال خواهد شد.او برای تیم زیر ۱۹ ساله های هلند بازی کرده است ولی عجیب نیست اگر او را در تیم ملی هلند در سال ۲۰۱۴ ببینید.

▪ آلمان

ـ نام: ماریو گوتزه

ـ پست: هافبک

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۶

ـ باشگاه فعلی: بورسیا دورتموند

ماتیاس سامر او را یکی از بهترین استعدادهایی می داند که آلمان تا کنون به خود دیده است.او به تازگی اولین بازی ملی برای تیم بزرگسالان آلمان را انجام داده است. یک هافبک تهاجمی خلاق که می تواند با استمرار در کار و صبر یکی از بازیکنان موثر آلمان برای سالهای سال باشد.

▪ برزیل

ـ نام: لوکاس

ـ پست: هافبک/مهاجم

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۶

ـ باشگاه فعلی: سائو پائولو

یکی از استعدادهای این فصل برزیلرائو(لیگ برزیل) که بسیار باتکنیک و سریع است. او می تواند به عنوان بال راست و هافبک میانی بازی کند. در چند بازی اخیر لیگ او در بال راست بازی کرده و چند حرکت مشابه مسی به سمت میانه دفاع حریف داشته و با دریبل مدافعان گلهای زیبایی را به ثمر رسانده است.

▪ آرژانتین

ـ نام: سرخیو آرائوخو

ـ پست: مهاجم

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۶

ـ باشگاه فعلی: بوکا جونیورز

او به راحتی به عنوان مهاجم دوم و در پست شماره ۱۰ بازی می کند. او با گامهایی سریع، قدرت کنترل توپ بالا، پاسهای در عمق خوباکر به وضعیت جسمانی خود هم توجه کند می تواند یکی از بزرگان آینده باشد. او با قرار گرفتن در بوکا می تواند از دو ستاره بزرگ یعنی خوان رومن ریکلمه و مارتین پالرمو درسهای زیادی را بیاموزد و اگر بتواند از این دو نفر به قدر کافی استفاده کند هیچ مرزی برای پیشرفت جلوی او نخواهد بود.

▪ پرتغال

ـ نام: نلسون اولیویرا

ـ پست: مهاجم

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۶

ـ باشگاه فعلی: پاکوش دفریرا (به صورت قرضی از بنفیکا)

مدتهاست که در کشورش در مورد نلسون صحبت می شود و دلیل آن هم کمبود مهاجم تراز اول در پرتغال است و بسیاری امیدوارند او به یک تمام کننده عالی در نوک پیکان تهاجمی پرتغال تبدیل شود.او که محصول آکادمی بنفیکا است چون فرست بازی در استادو دالوز را پیدا نکرد به صورت قرضی به پاکوس دفریرا رفته است تا فرصت بازی برای عقابها را به دست آورد.

▪ انگلستان

ـ نام: جک ویلشر

ـ پست: هافبک

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۶

ـ باشگاه فعلی: آرسنال

او که فصل موفقی را به صورت قرضی در بولتون پشت سر گذاشته است است این فصل در آرسنال خود را به عنوان یکی از استعدادهای آینده انگلستان معرفی کرده است. این هافبک میانی چپ پا درک بالایی از بازی و انرژی تمام ناشدنی دارد که آینده بسیار خوبی را در پیش روی خود می بیند. او قبلا در تمرینات انگلیس شرکت کرده است ولی بعید نیست که در آینده و پس از جدایی کاپلو در قلب خط میانی انگلستان قرار بگیرد.

▪ ایتالیا

ـ نام: ماریو بالوتلی

ـ پست: مهاجم

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۷

ـ باشگاه فعلی: منچستر سیتی

او در سن بیست سالگی کوله باری از تجربه با یک قهرمانی جام قهرمانان و سه اسکودتو است. او یکی از خبرسازترین مهاجمان اروپاست.در هشت سال آینده او می تواند در اوج دوران آمادگی قرار داشته و یکی از بهترین بازیکنان دنیا باشد.گامهایی سریع، پاهایی قوی، شوتهایی سهمگین، درک فوتبالی بالا،غرور و پیروزی طلبی او باعث می شود که او ستاره ایتالیا در جام جهانی ۲۰۱۴ باشد.

▪ فرانسه

ـ نام: گائل کاکوتا

ـ پست: مهاجم

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۷

ـ باشگاه فعلی: چلسی

او امید فوتبال فرانسه و چلسی است. بال موفقی که تجربه قهرمانی در بازیهای زیر ۱۹ سال اروپا در تابستان امسال را دارد. او تکنیک و دید مورد نیاز برای ستاره شدن را دارد. حال اگر بتواند تعداد بازیهایی خود در لیگ برتر را افزایش دهد می تواند جا پای هم تیمی خود فلورن مالودا بگذارد.

● سایر کشورها

▪ نیجریه

ـ نام: احمد موسی

ـ پست: مهاجم

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۶

ـ باشگاه فعلی: ونلو

او در فصل اول خود موفق شد رکرد کانوی ۲۰ ساله با ۱۷ گل در لیگ برتر نیجریه را بشکند.او در این فصل به تیم نیجریه B که در جام غرب آفریقا بازی می کند دعوت شد. گامهای سریع او و توان دفاعی او مهمترین مشخصه های وی هستند. او می تواند در آینده یکی از امیدهای نیجریه باشد.

▪ غنا

ـ نام: آندره آیف

ـ پست: مهاجم

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۳۰

ـ باشگاه فعلی: مارسی

او تیم زیر ۲۰ ساله های غنا را به قهرمانی آفریقا در سال ۲۰۰۹ رسانده است. این بازیکن ۲۲ ساله به احتمال قوی بازوبند کاپیتانی غنا در جام جهانی ۲۰۱۸ را بر بازو خواهد بست. او تیزهوشی و شجاعت کافی را برای رهبر تیم بودن دارد. او که پسر اعجوبه آفریقا عابدی پله است می تواند به تاریخ فوتبال غنا بپیوندد.

▪ کلمبیا

ـ نام: ادوین کاردونا

ـ پست: هافبک/ مهاجم

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۵

ـ باشگاه فعلی: اتلتیکو ناسیونال

وقتی که جیووانی مورنو بازیکن سمت چپ اتلتیکو ناسیونال در آگوست ۲۰۱۰ به آرژانتین رفت ادوین جانشین او شدو بسیار خوش درخشید.یک هافبک خلاق و طراح و با تکنیک که شوتهای از راه دور او فوق العاده است.او با زدن ۷ گل در مسابفات زیر ۱۷ سال در سال ۲۰۰۹ سهم بسزایی در کسب رده چهارمی کلومبیا داشت.

▪ بلژیک

ـ نام: روملو لوکاکو

ـ پست: مهاجم

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۵

ـ باشگاه فعلی: اندرلخت

در حال حاضر استعدادهای فراوانی در بلژیک وجود داردند ولی عمده نیاز فوتبال این کشور داشتن یک مهاجم تمام عیار است که جا پای بزرگانی پون پل ون هیمست و لوک نیلیس بگذارد و روملو نشان داده با این ۱۶ ساله است از پس این مسئولیت چه برای باشگاه و چه برای تیم ملی بر می آید.

▪ ترکیه

ـ نام: ایلکای گون دوغان

ـ پست: هافبک

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۷

ـ باشگاه فعلی: نورنبرگ

او که در آلمان به دنیا آمده می تواند به شماره ۱۰ آلمان بازی کند و یا گزینه بازی برای تیم ملی ترکیه را انتخاب کند. او که آینده درخشانی پیش رو دارد دارای تکنیک و مهارتی بالا و شم گلزنی فوق العاده ای است. او که در حال حاضر برای نورنبرگ بازی می کند یکی از بازی سازان با استعداد بوندس لیگا است.

▪ اروگوئه

ـ نام: گونسالو بارتو

ـ پست: مهاجم

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۶

ـ باشگاه فعلی: لاتزیو

بعد از اینکه پاراگوئه در جام جهانی مقام چهارم را کسب کرد و در ضمن هواداران پاراگوئه امیدوارند که دیگو فورلان توپ طلا را کسب کند. بارتو یک بازیکن ریز قامت و سریع است که در ایتالیا چهره شده است و در تیم ملی جوانان اروگوئه ستاره شده و می تواند روند رو به رشد اروگوئه را برای سالها ادامه دهد.

▪ سوییس

ـ نام: نسیم بن خلیفه

ـ پست: مهاجم

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۶

ـ باشگاه فعلی: وولفسبورگ

چستچوها در سوییس برای پیدا کردن جانشین الکساندر فری شروع شده است کسیکه ۴۰ گل در بازیهای ملی به ثمر رسانده است و یکی از گزینه های جانشینی او بن خلیفه است که در جام جهانی زیر ۱۷ سال نیجریه ۴ گل به ثمر رسانده است. او دارای شم گلزنی بالا و جاگیری فوق العاده و سرعت بالایی است که مدافعان را به اشتباه می اندازد.

▪ استرالیا

ـ نام: متیو لکی

ـ پست: مهاجم

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۲۷

ـ باشگاه فعلی: آدلاید یونایتد

این بازیکن هم قدرت و هم تکنیک و سرعت بالایی دارد. او با قدرت به سمت هر مدافعی که در مقابل او ایستاده است حرکت می کند او در حال حاضر برای آدلاید یونایتد بازی می کند ولی به زودی به آنسوی آبها میرود. او یک تمام کننده عالی است و هیچ دلیلی وجود ندارد که او نتواند به سطح بالای فوتبال برسد.

▪ ژاپن

ـ نام: شینجی کاگاوا

ـ پست: مهاجم

ـ سن در جام جهانی ۲۰۱۸: ۳۰

ـ باشگاه فعلی: بورسیا دورتموند

اگر تا به حال به هر دلیلی چیزی در مورد شینجی کاگاوا نشنیده اید، این بازیکن دورتموند در اولین فصل حضورش در بوندسلیگا غوغایی به پا کرده است. او تمام خصوصیات یک ستاره در آینده را دارد.این الماس ناب و سریع با قدرت دریبلینگ و تمام کنندگی بالا در این سن کاملا به یک استعداد ناب تبدیل شده است. تصور کنید که او وقتی به سن بالاتر برسد چه بازیکنی می شود.
ترجمه: امیرحسام نقیبی
سایت گل ( www.goal.com )
+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اسفند 1389ساعت 15:21  توسط سینا . م  |